Dukátová v Pau prvýkrát tento rok na pódiu: V K1 skončila druhá

19.06.2016 Celý región

Pau 19. júna (TASR) - Slovenská vodná slalomárka Jana Dukátová si v tohtoročnom seriáli Svetového pohára prvýkrát vybojovala pódiové umiestnenie. Nedeľňajšiu finálovú jazdu K1 vo francúzskom Pau zvládla bez dotyku s bránkami a vďaka dynamickému prevedeniu obsadila druhú priečku. Na domácu víťazku Mariu-Zeliu Lafontovú stratila v cieli 2,43 s. Deblkanoisti Tomáš Kučera s Jánom Bátikom dosiahli v tejto sezóne svoj najlepší výsledok na pretekoch SP, keď v C2 obsadili 4. priečku.

V semifinále zajazdila Dukátová ôsmy najlepší čas a za vtedajšou líderkou zaostala vďaka dvom penalizáciám o viac ako sedem sekúnd. Vo finále už absolvovala dvadsaťtribránok v kanáli bez dotyku a v cieli mala najrýchlejší čas 110,79. Z ďalších siedmich finalistiek ju z líderskej pozícii odsunula už iba Lafontová, keďže Austrálčanka Jessica Foxová dostala dodatočnú 50-sekundovú penalizáciu a napokon skončila desiata.

Pre slovenských slalomárov boli preteky v Pau generálkou na olympiádu v Riu de Janeiro. Aj preto Dukátovú zisk striebornej medaily potešil. "Veľmi sa teším, boli to nesmierne náročné preteky, ťažká trať. Už v sobotu bolo na kajakároch badať, že im v záverečných bránkach dochádzali sily. O to vyčerpávajúcejšie to bolo pre nás ženy. Pre mňa ešte o kúsok viac, keďže doberám antibiotiká, v španielskom Seu som ochorela. O to viac ma druhá priečka teší, je to povzbudenie do ďalšieho tréningu pred olympiádou v Riu," uviedla pre web Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV) Dukátová.

Do finálovej desiatky sa v K1 zo Sloveniek neprebojovali Kristína Nevařilová ani Elena Kaliská. Prvá menovaná by sa v nej ocitla, ak by na dvadsiatej bránke nedostala za dotyk dvojsekundovú penalizáciu, vďaka ktorej napokon obsadila 13. priečku. Dvojnásobnú olympijskú víťazku Kaliskú odsunulo na koniec poradia 50 trestných sekúnd za vynechanú ôsmu bránku.

Na čele priebežného poradia SP po troch kolách zostala Nemka Ricarda Funková so 154 bodmi. Druhá Foxová na ňu stráca desať bodov, tretia Dukátová ich dosiaľ nazbierala 135. Prvýkrát v tohtoročnom SP vystúpila na pódium, keďže uplynulé dve finálové jazdy jej nevyšli podľa predstáv. V talianskej Ivrei obsadila ôsmu priečku, minulý týždeň v La Seu d'Urgell skončila šiesta. Nevařilovej patrí v klasifikácii 25. pozícia (43 b.), Kaliská je tridsiata (34).

V C2 sa z dvoch slovenských lodí prebojovali do finále len Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorí obsadili v semifinále siedmu priečku. Za víťaznými Čechmi Jonášom Kašparom a Marekom Šindlerom zaostali o 7,37. Vo finále išli úradujúci majstri Európy na istotu a výraznejšie stratili na rýchlosti. Po odjazdení všetkých lodí im patrila štvrtá priečka s odstupom 5,22 na domácich víťazov Pierrea-Antoinea Tillarda, Ederna Le Ruyeta. Petra a Pavla Hochschornerovcov obralo o finále šesť trestných sekúnd, so stratou 9,23 skončili v semifinále na jedenástej priečke.

Tillard s Le Ruyetom sa druhým triumfom za sebou udržali na vedúcej priečke v klasifikácii SP. Na konte majú 143 bodov, jedenásti Hochschornerovci dovedna 63 a Kučera s Bátikom na 12. priečke o jeden menej.